Alpy na drugim planie włoskie Dolomity.

Rzadko polecam jakieś programy przyrodnicze w TV, ale chyba tym razem warto. Od kilku tygodni emitowany jest na kanale Planet plus serial dokumentalny o charakterze przyrodniczo – historycznym produkcji angielskiej (2014) pt. Świat z góry (THE WORLD FROM ABOVE).
Piszę serial, bo emisja jego odbywa się cyklicznie w piątki po kilka odcinków raz w tygodniu.
Serial składa się z serii dokumentów trwających około 30 minut. Każdy z filmów stanowi zamkniętą całość. Formuła tego serialu jest bardzo prosta.
Na początku filmu poznajemy trasę na mapie, którą będziemy się poruszać lecąc helikopterem. Już sam sposób doboru tras i przedstawienie ich w formie graficznej z rewelacyjnym podkładem muzycznym świadczy o tym, że tym razem będzie to dokument o zupełnie innych wartościach. I tak w rzeczywistości jest.
Nie bez powodu zwracam uwagę na sposób doboru miejsc, które odwiedzamy. Jest to mieszanka obrazów przyrodniczych i historycznych. Odwiedzamy lecąc raz wyżej raz niżej helikopterem miejsca, które dla danego regionu geograficznego odegrały w historii zasadniczą rolę.
To co dla mnie jest najciekawsze to ukazanie swoistej harmonii rozwoju społeczeństw w danych regionach geograficznych. Ta harmonia to również dostosowanie sposobu gospodarowania do miejscowych warunków przyrodniczych.
Poznajemy miejsca, w których zakładano pierwsze osiedla, zamki obronne i to co było w historii ogniwem najbardziej spajającym te społeczności, czyli miejsca ich kultu kościoły, katedry.
W wędrówce po tych zróżnicowanych geograficznie obszarach, towarzyszy nam również niezwykle ciekawy komentarz, który często wręcz inspiruje do zagłębiania się w poruszaną problematykę.
W komentarzu do przepięknych widoków mamy niezwykle ciekawie i w zróżnicowany sposób podaną wiedzę. Dotyczy ona zarówno faktów historycznych, jak i przyrodniczych. Wiedza ta odnosi się zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości.
W wielu przypadkach widzimy wyraźną ciągłość rozwoju danych regionów na przestrzeni wieków, główne uwarunkowania, zagrożenia, jakim dane społeczności były poddawane.
Ilość informacji, jaką dostajemy w każdym filmie jest wręcz trudna do zapamiętania. Z pewnością jednak nie czuje się przytłoczenia jej ilością, wręcz przeciwnie. Wiedza, która jest nam dostarczana w postaci narracji ma przeważnie charakter popularno-naukowy.
Jak wiemy jest to forma, która powoli zanika z powodu trudności jej tworzenia. Dlatego to podejście popularno-naukowe jest jedną z wielu wartości tego serialu.
Mój opis tego co widzimy, nie jest w stanie oddać atmosfery obrazów, które serwuje nam reżyser tej serii Richard Mervyn. Zachwycam się obrazem dlatego, że jest to jakość sama w sobie. Z jednej strony mamy obraz faktycznie z lotu ptaka, jednak tam gdzie trzeba (z punktu widzenia merytorycznego) zniżamy się wręcz do poziomu gruntu.
Wysoki kunszt otrzymanego obrazu potęgują niesamowite zbliżenia na ciekawe detale budowli, czy przyrody. Warto zwrócić jeszcze uwagę na tempo z jakim poruszamy się obserwując obraz z helikoptera. To tempo jest zmienne w zależności od sytuacji. Dobrane jest ono wręcz perfekcyjnie.
Nie czuje się tutaj za szybkiego przemieszczania kamery po filmowanym terenie. Dzięki temu, można się skupić, zatrzymać wzrok na wielu widocznych detalach obrazu.
To co nadaje temu serialowi dokumentalnemu dodatkowej wartości, to perfekcyjnie dobrana muzyka dostosowana swoim charakterem do obrazu. Podkład muzyczny towarzyszy nam prawie bez przerwy jest nie narzucający się, a jednocześnie autentycznie wspomagający odbiór obrazu. Fascynuje jego różnorodność i niepowtarzalność.
Tutaj nie mamy do czynienia z jednym powtarzającym się motywem, ale z całą różnorodnością dźwięków swoim charakterem dostosowaną również do wydarzeń historycznych i przyrodniczych, które obserwujemy. I to co w dokumencie jest również ważne muzyka, która nie zagłusza narracji.
Na koniec jedna uwaga krytyczna do komentarza w jednym z odcinków na którego trasie odwiedziliśmy Monte Cassino. Z dokumentu dowiedzieliśmy się, że w czasie drugiej wojny światowej zostało zdobyte w wyniku zbombardowania go doszczętnie przez aliantów.
W filmie nie było mowy o tym, jak faktycznie zdobywano tą twierdzę i jaką rolę odegrali w tej walce Polacy.
Jak na razie emitowany dokument pt. Świat z góry (THE WORLD FROM ABOVE) skupia się na kilku krajach europejskich oraz USA. Mam nadzieję, że swoim zasięgiem obejmie w przyszłości również inne kraje. Tego typu produkcje filmowe mają niezwykłą wartość, nie tylko poznawczą, ale również przyczyniają się do kształtowania współodpowiedzialności za nasze środowisko przyrodnicze, w którym żyjemy.

You may also like

Back to Top