Kto po reprywatyzacji będzie zarządzał PKL?
Reprywatyzacja Polskich Kolei Linowych powinna być gwarancją zatrzymania komercjalizacji inwestycji w rejonie Kasprowego Wierchu w Zakopanem. Czy jednak tak się stanie zależeć będzie od tego, jakie zapadną kolejne decyzje w kwestii planów rozwojowych PKL i doboru właściwej merytorycznej kadry zarządzającej tą instytucją?
04/01/2019
dr Jan Sandner
Wprowadzenie do problemu SMOG
Zagrożenie smogiem, nie jest tematem nowym, ale chyba po raz pierwszy w ostatnim czasie zyskało, aż tak wielki rozgłos medialny. Było skutecznie wykorzystane w ostatniej 2018 roku kampanii samorządowej. Niestety coraz większe uzależnienie od polityki powoduje, nie zawsze skuteczne, a co za tym idzie prawidłowe działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
15/12/2018
dr Jan Sandner
Nowa strategia rozwoju gminy Izabelin
Nowa strategia rozwoju gminy Izabelin szansą na dobrą zmianę w kampanii samorządowej 2018. Kto, może stracić, a kto zyskać na strategii rozwoju gminy skonstruowanej, nie tylko na niewłaściwie dobranych parametrach środowiskowych?
20/10/2018
dr Jan Sandner
O jeden most za daleko
W ostatnim czasie media przyniosły kolejne niepokojące informacje dotyczące planów budowy nowej przeprawy mostowej na Wiśle. Ma ona połączyć dwie miejscowości położone na północ od Warszawy czyli Łomianki i Jabłonnę.
27/08/2018
Dariusz Dąbrowski

Zatrzymać inwestycje degradujące Łomianki
Kto zatrzyma antropogeniczne inwestycje “starych” władz podwarszawskich Łomianek?
26/08/2018
Dariusz Dąbrowski

Jaki prezydent dla Warszawy?
Wysypisko Radiowo w Warszawie zagrożeniem dla tysięcy rodzin z miasta Warszawa i gmin ościennych powiatu zachodniego warszawskiego.
22/08/2018
dr Jan Sandner
SMOG problem globalny, czy lokalny?
Zbliżają się wybory samorządowe, w związku z tym zadaję pytanie do kandydatów. Czy zagrożenie SMOGIEM jest problemem globalnym, czy lokalnym?
05/09/2018
dr Jan Sandner
Zawód Wójt
Gminą powinni zarządzać mieszkańcy (kilkuosobowe rady) z wyboru na zasadach całkowicie społecznych. Ich decyzje powinny, być następnie wdrażane przez zawodowych urzędników.
10/01/2018
dr Jan Sandner
Wycinki lasu w Kampinoskim Parku Narodowym
Wycinki drzew na skalę przemysłową odbywają się w Parkach Narodowych, co najmniej od kilku lat. W większości przypadków pod pretekstem pielęgnacji lasu.
26/04/2017
dr Jan Sandner
Betonowanie cieków wodnych to barbarzyństwo
W naszym kraju, aby uchronić się na przyszłość przed powodziami, powinien powstać od podstaw nowy projekt budowy całościowego systemu stosunków wodnych.
27/08/2016
dr Jan Sandner
Formy degradacji powierzchni terenu w gminie Izabelin
Niedawna batalia, jaka się przetoczyła na przykład w podwarszawskiej gminie Izabelin o kształt i kierunki jakie będzie miała nowa strategia rozwoju dla tej gminy dowodzi między innymi braku wśród rządzących prawidłowo wykształconych postaw proekologicznych.
23/08/2016
dr Jan Sandner
Konflikty społeczne w walce o zasoby środowiska
Prawdopodobnie jesteśmy w przededniu poważnych konfliktów społecznych o zasoby środowiska przyrodniczego. Konflikty te będą wybuchać lokalnie i rozprzestrzeniać się w postępie geometrycznym.
27/11/2017
dr Jan Sandner
Czy na narty wybierasz się na Kasprowy Wierch?
Kasprowy Wierch w Tatrach już od dawna nie jest najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa. Dlaczego tak się dzieje?
01/09/2016
dr Jan Sandner
Kontrowersyjna inwestycja KPN na Polanie Lipków
Tekst powstał w wyniku obserwacji zaskakującej inwestycji KPNu zrealizowanej w ostrej granicy z cmentarzem położonym w Lipkowie w gminie Stare Babice.
27/08/2016
dr Jan Sandner
Czy powinno się regulować rzeki?
W naszym kraju, aby uchronić się na przyszłość przed powodziami, powinien powstać od podstaw nowy projekt budowy całościowego systemu stosunków wodnych.
27/08/2016
dr Jan Sandner
Przemysłowe wycinki drzew w KPN
Kto i na jakiej podstawie wycina drzewa w Kampinoskim Parku Narodowym wręcz na skalę skalę przemysłową?
16/04/2016
dr Jan Sandner
Co dalej będzie z miastem Zakopane?
Coraz bardziej „instrumentalne” traktowanie Tatr oraz miasta Zakopane, pociąga za sobą określone konsekwencje. Wiąże się to z chaotycznie rozbudowującą się bazą turystyczną, a także mieszkaniową miasta. Nieprzemyślanymi inwestycjami począwszy od lat siedemdziesiątych.
14/08/2016
dr Jan Sandner
Niebezpieczne drogi rowerowe w gminie Czosnów
Od tras rowerowych wymaga się obecnie, aby pełniły nie tylko rolę miejsca do rekreacji, ale również stanowiły nową alternatywę komunikacyjną. Niestety, nie wszyscy decydenci zdają sobie z tego sprawę.
10/04/2016
dr Jan Sandner
Problemy przy tworzeniu gminnych strategii rozwoju
Przy tworzeniu gminnych strategii rozwoju powstaje, coraz więcej wątpliwości i niedomówień. Błędy jakie powstają podczas ich tworzenia, będą niestety skutkować na kolejne lata, a może i dziesięciolecia.
24/03/2016
dr Jan Sandner
Pomysł na degradację Warszawskiej Starówki
Rdzenni mieszkańcy Starego Miasta w Warszawie kolejny raz tej zimy muszą znosić niezwykłą uciążliwość, jaką im zafundowały władze miasta w postaci rozkładanego sztucznego lodowiska w dodatku cały zimowy sezon spływającego raczej wodą, a nie lodem.
16/02/2016
dr Jan Sandner
Powrót do góry - Back to Top