Jak doszło do pożaru lasu w Kampinoskim Parku Narodowym? Spaliło się ponad 8 ha lasu w Kampinoskim Parku Narodowym, niedaleko Cmentarza w Palmirach.
Trwa akcja dogaszania pożaru w Kampinoskim Parku Narodowym, który wybuchł prawdopodobnie wczesnym rankiem w czwartek (4-06-2015). Pożar, będzie ugaszany jeszcze do końca dzisiejszego dnia.
Zdaniem strażaków pożar powstał w wyniku umyślnego podpalenia. Świadczy o tym, między innymi miejsce podpalenia oddalone od szlaków i dróg komunikacyjnych. Akcja gaszenia pożaru przebiega bezpośrednio z drogi Palmirskiej. Ciężki sprzęt strażacki miał ogromne trudności z dotarciem na miejsce pożaru. W akcji brało udział kilkanaście jednostek z sąsiednich gmin. Ze względu na lokalizację i trudna dostępność miejsca pożaru, należy zadać pytanie dlaczego w akcji, nie brał udziału żaden specjalistyczny samolot do gaszenia.
Czy w ogóle gminy na których terenie znajdują się takie powierzchnie leśne posiadają tego typu sprzęt?
Kto ewentualnie decyduje o jego użyciu?
Jest to pytanie, które powinni zadać swoim wójtom radni tych gmin. To nie powinien być problem dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego.
Pożar dość szybko zaczął się rozprzestrzeniać ze względu na suche podłoże i silny wiatr. Na suchość ściółki ma wpływ wysoka temperatura, która panuje na tym obszarze od pewnego czasu, ale również kolejna prawie bezśnieżna zima.
Strażacy są zdania, że droga Palmirska przebiegająca przez sam środek północno-wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego powinna być monitorowana, a po zmroku zamknięta. Swobodny przejazd tą drogą między Palmirami, a miejscowością Truskaw (w gminie Izabelin) stwarza duże zagrożenie pożarowe. Po każdej nocy na szlaku tym widać wiele śladów nocnego „grillowania” i porzuconych odpadów w postaci butelek po alkoholu itp.
Zamykanie tego typu dróg jest normą np. w Szwajcarii. Przejazd przez obszary cenne krajobrazowo, nie tylko jest monitorowany, ale również ograniczany. Droga Palmirska, która prowadzi do miejscowości Truskaw, przebiega przez niezwykle cenne tereny leśne, okalając wiele rezerwatów przyrody.
Jestem zdania, że pożar który strawił ponad 8 ha lasu w Kampinoskim Parku Narodowym powinien być poważnym ostrzeżeniem dla rządzących we wszystkich sąsiednich gminach.

Droga do cmentarza w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym. W tle koniec akcji gaszenia pożaru.

Zobacz podobne teksty

Back to Top